Stylowo Mieszkaj

Aranżacja przedpokoju – praktyczne rozwiązania projektowe

Sposoby na optycznie powiększenie przedpokoju
Lustro może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim użyteczną. W wąskim przedpokoju wrażenie przestrzeni można zbudować poprzez zawieszenie lustra na jednej z bocznych ścian. Warto jednak, aby było one umiejscowione w taki sposób, by mnożyło interesujące elementy wystroju oraz odbijało światło dzienne. Jest to ważne zwłaszcza w tych pomieszczeniach, w których nie ma okna oraz mieszczą się np. szafy czy wieszaki, na których nie zawsze panuje idealny porządek.
W przedpokoju powinno znaleźć się także miejsce na lustro, w którym podczas szykowania się do wyjścia można zobaczyć całą sylwetkę. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem jest wybranie szafy z lustrzanymi drzwiami. Kolejnym sposobem na powiększenie niewielkiego przedpokoju jest zintegrowanie go ze strefą dzienną. Tego rodzaju rozwiązanie wiąże się najczęściej z wyburzeniem jednej ze ścian, jednak efekt końcowy może być wart takiego przedsięwzięcia.

Kolory ścian
Okna w przedpokoju należą do rzadkości, dlatego przy wyborze koloru ścian warto postawić na jasne i pastelowe kolory, które rozświetlą wnętrze. Bardzo modne są odcienie beżu oraz jasne szarości. Do przedpokoju idealnie nadają się farby lateksowe, które na długi czas zachowują intensywny kolor oraz tworzą odporną na ścieranie powłokę, która nadaje się do łatwego i wielokrotnego czyszczenia na mokro.
Jeżeli chcesz optycznie zmienić kubaturę pomieszczenia, wystarczy wykorzystać do tego pionowe lub poziome wzory. Aby przedpokój sprawiał wrażenie wyższego niż w rzeczywistości, wystarczy zastosować na ścianie wzór z pionowych pasów. Jeżeli chcesz wydłużyć pomieszczenie, postaw na pasy w poziomie. Osoby, które posiadają duże przedpokoje i korytarze nie muszą się ograniczać jeśli chodzi zarówno o dobór koloru ściany, jak i jej faktury. Ciekawy efekt mogą dać wzorzyste tapety oraz drewniana boazeria, które z powrotem wracają do łask, a przy okazji nie widać na nich zabrudzeń.

Dobór podłogi
Nie mniej istotny jest dobór podłogi. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem dla przedpokoju są antypoślizgowe płytki. Lepiej unikać modeli w jednolitym kolorze, ponieważ dość wyraźnie widać na nich wszelkie zabrudzenia oraz smugi. Bardzo pomocnym trikiem na optycznie zwiększenie przedpokoju jest zastosowanie tej samej podłogi w sąsiadującym pomieszczeniu lub nawet w całym mieszkaniu. Jeżeli chcesz, aby korytarz sprawiał wrażenie przytulnego, wystarczy, że położysz na podłodze dowolnego rodzaju chodnik lub dywanik.

Dekoracja przedpokoju
Domownicy skupiają się zazwyczaj na dekoracji salonu oraz pozostałych pokoi, jednak przedpokój również daje wiele możliwości aranżacyjnych. Wystarczy wykorzystać w pełni wolną przestrzeń na ścianach, wieszając dowolnie wyselekcjonowanie fotografie, plakaty czy grafiki. Jeżeli zdecydujesz się na jasną kolorystykę w przedpokoju, dobrze ożywić ściany dodatkami w zdecydowanym kolorze. Równie ważne jest także odpowiednie oświetlenie. Projektanci radzą, aby nie ograniczać się do jednego źródła światła i wybierać światło punktowe, które tworzy przyjemną i ciepłą atmosferą we wnętrzu.

Przechowywanie
W większości mieszkań, przedpokój służy do przechowywania odzieży wierzchniej oraz obuwia. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma miejsca na wieszak lub stojak na ubrania, wystarczy zamontować na drzwiach specjalne haki. Jeżeli kubatura przedpokoju pozwala na wyposażenie pomieszczenia w meble, dobrze postawić na szafę. Zbyt wąska przestrzeń korytarza może uniemożliwić swobodne otwieranie uchylnych drzwi, dlatego w takim wypadku dobrze postawić na drzwi przesuwne. Dodatkowym atutem zabudowanych szaf jest możliwość zabudowania przestrzeni od podłogi po sufit, a tym samym maksymalne zagospodarowanie przestrzeni.
W przedpokoju powinno znaleźć się także miejsce na różnego rodzaju drobiazgi, takie jak chociażby klucze czy piloty do garażu. Idealnie sprawdzą się do tego naściennie wieszaki lub półki. W każdym przedpokoju, w którym nie ma miejsca na szafę obowiązkowym meblem jest szafka na buty. Aby zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni dobrze jest wybrać mebel wąski i wysoki. Świetnie sprawdzi się także komoda lub stylowa konsola na wysokich nóżkach.

Przedpokój jest pomieszczeniem, które nie łatwo urządzić. Jego aranżacja, jak każdego innego pomieszczenia wymaga kreatywności oraz wybierania inteligentnych rozwiązań. Jesteś w trakcie urządzania przedpokoju i szukasz oryginalnych rozwiązań? Sprawdź najnowsze trendy oraz przykładowe aranżacje wnętrz:
http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/przedpokoj,ta9.html

Artykuł sponsorowany

blog comments powered by Disqus

Media

blog comments powered by Disqus

Wybierz styl dla siebie

BANER-APLIKACJA

 

Partnerzy portalu

logodekoral

 

 

 

logo jysk

 

logo 100308