Stylowo Mieszkaj

Frank Lloyd Wright -modernista,jeden z najważniejszych architektów XX wieku.

 Czerpał natchnienie z natury, a do swych prac wykorzystywał naturalne materiały budowlane. Choć jego projekty stały się inspiracją dla rozwoju stylu międzynarodowego, nie identyfikował się z nim i nie podzielał fascynacji funkcjonalistyczną sztuką architektoniczną – można go nazwać prekursorem architektury organicznej, czyli wkomponowanej i zespolonej z naturą. Jego budowle charakteryzowała przy prostocie bryły i dużej funkcjonalności rzutu ornamentyka, także w postaci ukrytego ornamentu, nie stronił też od form monumentalnych (Civic Center w Marin County, Kalifornia).Wyznaczył kierunek rozwoju współczesnej architektury,gdzie plan budynku i formy przestrzenne były najważniejsze,a dekoracje i wykończenie wnętrz uzupełnieniem myśli twórcy ,które miały podkreślić zespolenie z naturą.

Dom Kenneta Laurenta wydaje się obudową naturalnej zieleni podkreślającą wspaniałość przyrody.

 

Wnętrze tego domu przenika się z zewnętrzem,a rośliny na patio są ważnym elementem dekoracji mieszkania.

 

Zaprojektowana przez architekta boazeria nawiązuje to kształtów i kolorów zieleni  wokół rezydencji.

 

Najbardziej znanym i chyba najlepszym projektem domu Wrighta jest "Dom nad wodospadem".Wspaniała kompozycja przestrzenna bryły domu,skał i wodospadu.Ma się wrażenie,że wszystko powstało w wyniku dziełań natury ,a nie przy ingerencji człowieka.Przykład architektury ponadczasowej i niedoścignionej w swojej pozornej prostocie i proporcjach bryły.

 

Życie w takim domu to prawdziwe wyróżnienie.

 O każdej porze roku,system tarasów pozwala obcować z otaczającą naturą.

 

Ale ten genialny architekt potrafił też stworzyć coś zupełnie przeciwnego:Muzeum sztuki nowoczesnej Guggehheima w Nowym Jorku. Oryginalna biała spiralna budowla powstawała przez 17 lat i bardzo wyróżniała się na tle ówczesnego miasta.Zresztą do dziś jast wizytówką NY.Należy powiedzieć,że wzbudzała spore kontrowersje,ale ryzyko się opłaciło.

 

Kosmiczna budowla zachwyca zwiedzających do tej pory.

Tak wyglądało muzeum w 1959r.,to archwalne zdjęcie może bardziej nam uzmysłowić wyjątkowość tej budowli .

Spiralnie opadająca rampa zapewnia zwiedzającym komfortowe schodzenie i oglądanie dzieł sztuki.

Frank Lloyd Wright należał do grupy architektów ,którzy chciełi  stworzyć idealne miasto,jego futurystyczne wizje przetrwały w postaci szkiców do dziś.Niestety życie weryfikuje plany,po prostu takiego miasta nie da się stworzyć.

 

 

 

Autor.Admin

 

blog comments powered by Disqus

Media

blog comments powered by Disqus

Wybierz styl dla siebie

BANER-APLIKACJA

 

Partnerzy portalu

logodekoral

 

 

 

logo jysk

 

logo 100308