Stylowo Mieszkaj

Strukturalizm -powrót do korzeni

 Strukturalizm,był stylem w architekturze holenderskiej,który był odpowiedzią na zbyt techniczne podejście do budownictwa w moderniźmie,dążył do tego ,by budowle lepiej przystosować do ludzi,a nie ludzi do budowli.Twórcy tego stylu odnosili się do dawnych osad afrykańskich,gdzie pojedyńcze elementy mieszkalne połączone z miejscami wspólnego przebywania np.ogniska,place zebrań tworzyły przyjazną człowiekowi przestrzeń.

Grupę strukturalistów stworzyli architekci
skupieni wokół Aldo van Eycka, byli to m. in. Jan van Stigt, Piet Blom i Herman Hertzberg. Grupa ta podkreślała logikę praformy, prostej bryły steroometrycznej oraz racjonalność struktury. 
Przykładami takiej architektury jest budynek sierocińca w Amsterdamie  w 1955, gdzie kwadratowe jednostki w luźnym szyku związane są ze sobą za pomocą zadaszeń,a wszystkie budynki łączą korytarze i drogi oraz projekt (Herzberg 1974) biurowca firmy Beheer w Apeldoorn składający się z 56 kubików tzw. wysepek pracy, połączonych wewnętrznymi uliczkami z zielenią i barkami kawowymi.

 

Aldo van Eyck  Dom Dziecka w Amsterdamie (1955),budynek ten został nawet uwieczniony na znaczku pocztowym,jako jeden z najważniejszych dzieł architektury w Holandii.

W latach 90-tych wokół tego budynku powstały nowoczesne biurowce,oraz  przeprowadzono generalny remont domu dziecka,przekształcając go na cele biurowe.Powstała nowa jakość urbanistyczna,oddająca sedno strukturalizmu.Jest to świetny przykład doceniania unikalnych dzieł architektury.

 

foto:LUCHT-FOTO

A oto kilka innych sztandarowych przykładów tego stylu

 

Aldo van Eyck.Trochę jak stacja kosmiczna -budynek Instytutu Ekonomii.

 

Piet Blom-Cube Houses

 

Cube Houses w Rotterdamie

 

M.Safdie Habitat 67 w Montrealu-imponujący przykład strukturalizmu.

 

Pojedyńczy kubik mieszkalny-Habitat 67

Bardzo ciekawy styl architektoniczny,który pokazuje,jak ważnym elementem krajobrazu,jest dobrze skomponowany układ urbanistyczny.

Autor:Admin

blog comments powered by Disqus

Media

blog comments powered by Disqus

Wybierz styl dla siebie

BANER-APLIKACJA

 

Partnerzy portalu

logodekoral

 

 

 

logo jysk

 

logo 100308