Stylowo Mieszkaj

Bosco Verticale w Mediolanie-sposób na smog

Wieże zostały zaprojektowane przez Stefano Boeri,  Gianandrea Barreca i Giovanni La Varra. 

Projekt powstał w ramach rewitalizacji zabytkowej dzielnicy Mediolanu pomiędzy Via De Wyspa Kastylii i Confalonieri. Składa się z dwóch wież mieszkalnych, z których największa ma 26 pięter i 119 metrów wysokości (zwane Torre E) oraz mniejsza wieża ma 18 pięter i 87 metrów wysokości (zwane Torre D).będzie zawierać 400 jednostek mieszkalnych w cenie od 3.000 euro za metr kwadratowy i wyżej. 

Nazywa Bosco Verticale ponieważ każda wieża będzie domem dla  drzew od trzech do sześciu metrów, które pomogą ograniczyć smog i będą producentem tlenu. Rośliny pomoga utrzymać odpowiednią temperaturę w budynku,oraz wygłuszą hałasy z zewnątrz.Projekt był testowany w tunelu aerodynamicznym w celu sprawdzenia,czy drzewa nie będą się przewracać od podmuchów wiatru. Botanicy i ogrodnicy  konsultowali się z zespołem inżynierów w celu zapewnienia, że konstrukcja będzie mogła znieść obciążenia nałożone przez rośliny.  Żelbetonowe balkony zostały zaprojektowane tak, aby mieć grubość 28 cm.

Przewidziano wzrost o 5% do kosztów budowy,w celu wykonania dodatkowej struktury wymaganej do wspierania roślin. 

Budowa 

Budowa wież zaczęła się pod koniec 2009 i na początku 2010 roku.Budowa postępowała w całym 2011 roku, a na początku 2012 roku zakończono struktury i zaczęła się budowa fasad i instalacja roślin.

W dniu 11 kwietnia 2012 roku, jeden z budynków był używany jako tymczasowa galeria sztuki i otwarty dla publiczności w na wystawie sztuki ,której gospodarzem był Milan Fashion Week .

Montaż instalacji rozpoczął się 13 czerwca 2012 roku.  Po zakończeniu, oba budynki będą miały 730 drzew, 5000 krzewów i 11000 bylin .Obecnie możemy podziwiać już gotową realizację,która powinna pięknieć z czasem wraz z rozwojem roślin.

Bosco-Verticale-2-537x408

 

17-plang04

02 large

Bosco-verticale-boeri-milano-c

Bosco Verticale foto BarrecaLaVarra progressjansection-537x301

images

Stefano-Boeri Bosco-Verticale in-corso-di-realizzazione.-foto-Lorenza-Baroncelli

Wydaje się ,że to jedyny słuszny kierunek dla wielkich miast,w których zanieczyszczenie powietrza powoduje ogromne kłopoty zdrowotne mieszkańców jak np.w Pekinie czy Tokio.Oczywiście problemem jest podrażanie kosztów budowy i trudności konstrukcyjne,ale to naprawdę obiecujący kierunek w architekturze.

Autor:Admin

blog comments powered by Disqus

Media

blog comments powered by Disqus

Wybierz styl dla siebie

BANER-APLIKACJA

 

Partnerzy portalu

logodekoral

 

 

 

logo jysk

 

logo 100308