Stylowo Mieszkaj

Pełnosprawni w domu...


Dla osób niepełnosprawnych ruchowo codzienne czynności nabierają nowego wymiaru. Stają się wyzwaniem. Jak wygodnie przyrządzić posiłek, sięgnąć po ubranie, ręcznik lub rozsunąć ciężkie drzwi? Na szczęście producenci okuć meblowych, a także projektanci wnętrz, coraz częściej zauważają potrzebę wprowadzania konkretnych rozwiązań.
Obniżyć dla wygody
Jednymi z ciekawszych udogodnień w tej kwestii są okucia z kategorii wind. Windami do szafek można sterować elektrycznie. Specjalny silnik opuszcza mebel do wysokości użytkownika i, w niektórych wariantach, lekko wysuwa szafkę do przodu. W ten sposób osoba poruszająca się na wózku, może swobodnie sięgną po jej zawartość. Takie rozwiązanie jest idealne w zastosowaniu kuchennym, czyli w przestrzeni, gdzie bez przerwy zachodzi potrzeba operowania różnymi przedmiotami. Sprawdza się jednak wszędzie tam, gdzie meble mają służyć każdemu - niezależnie od posiadanego zdrowia lub wieku.
- Warte polecenia są też okucia wychylane równolegle. Służą głównie wygodnemu chowaniu i korzystaniu z ciężkich przedmiotów, jak maszyna do szycia lub robot kuchenny – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. – Działają tak, że po otwarciu szafki dolnej, cały mechanizm, na którym znajduje się domowy sprzęt, wysuwa się do poziomy blatu. Automatyczna blokada zabezpiecza przed samoczynnym opadaniem, a odblokowanie mechanizmu pozwala na schowanie okucia do wnętrza mebla.
W temacie rozwiązań do opuszczania lub unoszenia warto wymienić windy do blatów
– najczęściej kuchennych. Te urządzenia regulują wysokość blatu meblowego tak, by korzystanie z niego było komfortowe również w pozycji siedzącej. Oczywiście tego typu rozwiązania warto wykorzystać też w tych meblach i wnętrzach, gdzie istotna jest wygoda dzieci – np. w szkolnych pracowniach.

Mniej wysiłku na co dzień
We wnętrzach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, oprócz wygody sięgania, liczy się też to, jakiej siły potrzeba do obsługi wyposażenia. W temacie frontów meblowych, czy też przejść między pomieszczeniami, warto zainteresować się systemami elektrycznymi do drzwi przesuwnych. Takie rozwiązania zapewniają bezszelestne otwieranie i zamykanie i, co najważniejsze, działają pod wpływem lekkiego popchnięcia skrzydła w określonym kierunku.
- Warto pamiętać, że już wybór wysokiej jakości systemu szuflad z dobrymi prowadnicami z cichym domykiem, pełnym wysuwem lub montaż podnośników klap
i zawiasów wspomagających otwieranie, znacząco poprawiają komfort użytkowania mebli – podkreśla Jakub Malinowski.
Ekspert dodaje, że akcesoriów zwiększających wygodę osób niepełnosprawnych jest dużo więcej. To m.in. pantografy, wysuwane wieszaki lub kosze na buty i odzież
w garderobach, czy też czujniki ruchu, które automatycznie zapalają światło
w pomieszczeniach i w meblach. Warto więc znać narzędzia, które pozwalają żyć wygodnie wszystkim domownikom – planując meble i aranżując wnętrze.

blog comments powered by Disqus

Media

blog comments powered by Disqus

Wybierz styl dla siebie

BANER-APLIKACJA

 

Partnerzy portalu

logodekoral

 

 

 

logo jysk

 

logo 100308